
Skoro polovina zaposlenih u Nemačkoj izjasnila se da želi da što pre ode u penziju, dok vlasti s druge strane planiraju produžavanje radnog staža, pokazalo je istraživanje kompanije DAK koja se bavi zdravstvenim osiguranjem.
Naime, nemačka Penziona komisija će u utorak razmatrati predlog o povećanju starosne granice za penzionisanje u skladu sa produženjem životnog veka, kao i o ukidanju prevremene penzije bez umanjenja nakon 45 godina uplaćenih doprinosa, prenosi Bild.
To je u suprotnosti sa željama zaposlenih, jer prema Izveštaju o zdravlju za 2026. godinu koji je objavila kompanija DAK sve veći broj Nemaca razmatra raniji odlazak u penziju.
Rezultati ankete koju je sproveo institut za ispitivanje Forsa pokazuju da 44% ispitanika razmatra izlazak iz radnog života pre dostizanja zakonske starosne granice za penzionisanje.
Istovremeno, 35% želi da radi do ispunjenja uslova za penziju, dok devet% planira da nastavi da radi i nakon sticanja prava na penziju.
Polovina planira "prevremeno"
Među zaposlenima starijim od 50 godina, 52% planira da napusti tržište rada pre odlaska u penziju, a kao ključni faktor izdvaja se njihovo zdravstveno stanje.
Oko 48% ispitanika koji se osećaju zdravim želi raniji odlazak u penziju, dok se taj procenat među zaposlenima nezadovoljnim svojim zdravljem povećava na 60%, što je primećeno i kod mlađih radnika.
U grupi zaposlenih do 49 godina, na 100 osiguranika prošle godine zabeležene su 213 potvrde o bolovanju, dok je kod starijih od 50 godina taj broj iznosio 165.
Stariji zaposleni ređe su na bolovanju, ali kada izostanu sa posla, odsustvo traje u proseku 16,3 dana, dok kod mlađih radnika iznosi 8,2 dana.
Generalni direktor DAK-a Andreas Storm ocenio je da kompanije moraju da posvete više pažnje starijim zaposlenima i unaprede programe podrške njihovom zdravlju.
Za potrebe DAK-a, institut za ispitivanje javnog mnjenja Forsa sproveo je istraživanje na uzorku od 7.000 zaposlenih.
U Nemačkoj, u kojoj, prema zvaničnim podacima koje je objavio nemački Savezni zavod za statistiku (Destatis), živi oko 83,5 miliona stanovnika, u prvom kvartalu 2026. godine bilo je zaposleno oko 45,64 miliona ljudi. Ovaj podatak ukazuje na blagi pad tržišta rada, pošto je broj zaposlenih manji za oko 160.000 u odnosu na isti period prošle godine.
















