
Evrozona je, prema prvim preliminarnim procenama, u trgovini robom sa ostatkom sveta u maju zabeležila 16,2 milijarde evra suficita, objavio je danas Evrostat
Vrednost izvoza robe iz evrozone u ostatak sveta u maju je iznosila 242,6 milijardi evra, što predstavlja rast za 0,9% međugodišnje, dok je uvoz istovremeno pao za 0,6% međugodišnje na 226,5 milijarde evra, kaže analiza Evrostata.
Rezulat je povoljniji u odnosu na april kada je evrozona zabeležila 11,1 milijardu evra suficita u trgovini robom, ali i u odnosu na maj 2024. kada je suficit iznosio 12,7 milijardi evra.
Evropska unija je u maju ove godine registrovala 13,1 milijardu evra suficita u trgovini robom, a u istom mesecu 2024. je suficit iznosio 8,9 milijarde evra.
Vrednost izvoza robe iz Evropske unije u ostatak sveta u maju iznosila je 216,9 milijardi evra, što je za 0,1 odsto više nego u istom mesecu lane, dok je vrednost uvoza u EU pala za dva odsto međugodišnje na 203,8 milijardi evra.
Pored toga, vrednost izvoza iz Evropske unije u Sjedinjene Američke Države, koji je u centru pažnje zbog Trampovih carina, porastao je za 4,4 odsto međugodišnje na 46,2 milijarde evra, a uvoz iz SAD pao za 7,4 odsto na 27,8 milijardi evra.
Kako proizilazi iz podataka, majski suficit Evropske unije u trgovini sa SAD iznosi 18,4 milijarde evra.
Novi podaci će biti objavljeni 18. avgusta, navodi se na veb stranici Evrostata, a od 1.avgusta trebalo bi da važe i više američke carine za EU.
Energenti, stanovanje... a carine tek dolaze na naplatu
Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama porasla je prošlog meseca, nakon što su carine
predsednika Donalda Trampa stupile na snagu, što je dovelo do rasta cena mnogih proizvoda, od odeće do kafe, piše BBC.
Potrošačke cene porasle su za 2,7 odsto na godišnjem nivou do juna, u odnosu na 2,4 odsto iz prethodnog meseca.
Prema saopštenju Ministarstva rada, ovo je nabrži rast cena od februara. Glavni pokretači rasta cena bili su energenati i troškovi stanovanja. Ipak, podaci pokazuju da potrošači počinju da osećaju posledice carina, usled rasta cena uvoza.
Cene kafe skočile su za 2,2 odsto od maja do juna, dok su cene citrusnog voća porasle za 2,3 odsto. Cene igračaka porasle su za 1,8 odsto, kućnih aparata za 1,9 odsto, a garderobe, u kojoj se cene nisu menjala prethodnih meseci, za 0,4 odsto.
Intenzitet ukupnog rasta cena ostao je pod kontrolom, kao posledica pada cena automobila, avionskih karata i hotelskih rezervacija.
“Postoji blagi rast inflacije izazvan carinama, naročito primetan u cenama nameštaja i kućnih aparata”, rekao je Olu Sonola, koji je na čelu ekonomskih istraživanja u Fitch Ratings.
“Ovaj blagi rast verovatno će dobiti na snazi u narednim mesecima”, istakao je Sonola.