MOL platio kaznu zbog prikrivanja informacija koje su mogle uticati na tržište

BizSrbija
24. jun 2026. 10:30
News
MOL platio kaznu zbog prikrivanja informacija koje su mogle uticati na tržište
Promo: Molgroup.info

Mađarska centralna banka objavila je u utorak da je kaznila MOL grupu zbog toga što nije obavestila tržište o oštećenju cevovoda Družba i obustavi isporuke krajem januara.

MOL mora da plati kaznu od 43 miliona forinti (122.000 evra) zbog kršenja obaveze objavljivanja informacija o vanrednoj situaciji, navodi se u saopštenju centralne banke Mađarske.

Informacije je trebalo da budu objavljene najkasnije do 12. februara, a kompanija ih je objavila 16. februara, tek nakon medijskih izveštaja i vladinih izjava o ozbiljnoj situaciji koja bi mogla uticati i na mađarsku energetsku politiku, dodaje se u saopštenju.

Mađarska centralna banka, regulator tržišta kapitala, pokrenula je istragu krajem februara kako bi utvrdila da li je grupa prodavaca akcija u naftnoj i gasnoj grupi MOL možda trgovala na osnovu insajderskih informacija u nekoliko transakcija krajem januara, objavili su tada mađarski mediji.

Istraga je, prema pisanju mađarskih medija, usledila nakon žalbe Udruženja mađarskih investitora berze (TEBÉSZ) centralnoj banci o mogućem kršenju javnog interesa u trgovanju akcijama MOL-a.

Prema mišljenju udruženja, kompanija je verovatno prekršila svoju obavezu transparentnosti time što nije na veb-sajtu berze izvestila o oštećenju naftovoda Družba 27. januara i obustavi transporta nafte.

Prekid u snabdevanju sirovinama je važna informacija, naglasio je tada predsednik TEBEŠ-a Gabor Dioslaki portalu 24.hu, praveći poređenje sa vanrednim saopštenjem MOL-a sredinom februara o zahtevu za oslobađanje nafte iz strateških rezervi kako bi se osiguralo snabdevanje gorivom.

Centralna banka je u februaru potvrdila Rojtersu da je otvorila istragu o potencijalno sumnjivim transakcijama, ne precizirajući ko je podneo žalbu, objašnjavajući da ne može da otkrije detalje jer je postupak u toku.

"Na osnovu podnetog izveštaja u kojem se tvrdi da su akcije MOL-a možda trgovane na osnovu insajderskih informacija, centralna banka istražuje da li su određene transakcije na tržištu kapitala u vezi sa izdavaocem možda prekršile odredbe o zabranjenoj insajderskoj trgovini“, navela je banka u saopštenju za Rojters.

U odgovoru na upit Rojtersa poslat imejlom u februaru, MOL je naglasio da je „uvek… poštovao važeće zakone, u svim aspektima. (Kompanija) sledi princip transparentnosti tržišta kapitala i stoji na raspolaganju mađarskoj centralnoj banci po svim pitanjima“.

Informacije na veb-sajtu Budimpeštanske berze pokazale su da su četiri direktora MOL-a prodala akcije u ukupnoj vrednosti od 1,57 milijardi forinti (4,14 miliona evra) između 27. januara i 6. februara.

MOL je tada napomenuo da je objavio informacije o ovim transakcijama na veb-sajtu berze u januaru i februaru, u skladu sa propisima o transparentnosti za rukovodioce kompanija koje kotiraju na berzi.

Teme

Pratite nas na društvenim mrežama:

Budite u toku

Prijavite se za naš newsletter i primajte ekskluzivne poslovne vesti direktno u inbox

🔒 Vaši podaci su bezbedni. Nikada nećemo deliti vašu email adresu.