
Cene zlata skočile su na više 3.390 dolara po unci, čime su dostigle najviši nivo od sredine juna, dok na berzama reaste i cena nafte i u SAD i tržištima brenta.
Slabljenje američkog dolara i pad prinosa trezorskih obveznica podstakli potražnju za plemenitim metalom u vreme porasta trgovinskih tenzija.
Američki ministar trgovine Hauard Latnik izrazio je optimizam u pogledu postizanja sporazuma sa EU, ali je upozorio da je rok za carine 1. avgust "tvrd rok", preneo je Trejding ekonomiks.
On je takođe naglasio tokom pregovora da će osnovna carina od 10 odsto "definitivno ostati".
Njegove izjave usledile su nakon što je američki predsednik Donald Tramp početkom ovog meseca poslao formalna pisma ključnim trgovinskim partnerima, kada je naveo iznos carinskih stopa sa kojima bi se njihove zemlje suočile ukoliko ne dođe do sporazuma.
U međuvremenu, Evropska unija se sprema da otkrije kontramere protiv Sjedinjenih Američkih Država, jer se nade za povoljan trgovinski sporazum sa Vašingtonom smanjuju.
Što se tiče monetarne politike, trgovci uračunavaju oko 60 odsto šanse da će Federalne rezerve (FED) smanjiti kamatne stope u septembru, u vreme spekulacija o potencijalnim promenama rukovodstva te institucije.
Nafta polako kreće uzbrdo
Cene američke sirove nafte WTI (West Texas Intermediate) malo su porasle, na oko 67,1 dolara po barelu, nakon nedeljnog pada od 1,6 odsto, dok su na tržištima procenjivani geopolitički rizici i trgovinska neizvesnost. Istovremeno, cena evropskog bretna se kreće oko 69 dolar za barel.
Fokus tržišta ostao je na trgovinskim pregovorima između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije uoči potencijalnog uvođenja američkih tarifa na uvoz iz EU počev od 1. avgusta, dok je Brisel pojačao pritisak na Rusiju svojim 18. paketom sankcija, preneo je Trejding ekonomiks.
Nove mere obuhvataju niže ograničenje cena ruske sirove nafte, zatim ograničenja na rafinirana goriva i zabranu velike indijske rafinerije koja koristi rusku naftu. Kina se suprotstavila sankcijama EU usmerenim na njene banke i firme, uz obećanje da će zaštititi svoje interese.
U međuvremenu, Iran će ovog petka održati pregovore o svom nuklearnom programu sa zemljama EU, u jeku pretnji obnavljanjem međunarodnih sankcija Teheranu.
Porast proizvodnje nafte u zemljama Bliskog istoka i strahovi da bi carine mogle da smanje globalnu potražnju takođe su držali cene nafte pod kontrolom.
Prema podacima kompanije Baker Hughes, broj naftnih platformi pao je u SAD na 422 - najniži nivo od septembra 2021. godine, što ukazuje na izvesno ograničenje aktivnosti bušenja nafte.