Energetsku tranziciju i promenu energetskog miksa moraju da prate ulaganja u elektromrežu, kako bi ona mogla da primi nove varijabilne obnovljive izvore energije i odgovori na sve veće zahteve na strani potražnje. Nove tehnologije, uz pametna brojila i automatizaciju, donose i veći komfor za potrošače na distributivnom sistemu, koji zahvaljujući modernoj opremi mogu očekivati da vreme prekida u snabdevanju traju samo do 30 sekundi, što je postalo i referentna vrednost. Zbog toga je Elektrodistribucija Srbije pokrenula je veliki projekat automatizacije srednjenaponske mreže u saradnji sa francuskom kompanijom Šnajder Elektrik, koji će omogućiti restauraciju napajanja krajnjim korisnicima u ovom roku od 30 sekundi nakon nestanka električne energije, rečeno je na Međunarodnoj stručnoj konferenciji "Automatizacijom do moderne distributivne mreže“, koju je organizovao portal Energija Balkana u saradnji sa EDS-om.
U proteklih godinu dana Elektrodistribucija Srbije je promenila rukovodstvo i moj tim i ja smo naporno radili, napravili smo pomake, ali to još nije dovoljno za sistem kakav zaslužuje EDS. Imali smo velike investicione projekte protekle godine, koje je podržala Vlada Srbije. Zamenili smo drvene stubove betonskim. To je projekat, vredan 50 miliona evra, koji smo prošle godine završili. Ove godine nastavljamo. Zamenićemo 2.400 kilometara niskonaponske mreže i oko 30.000 drvenih stubova. Drugi projekat vezan je za zamenu brojila pametnim brojilima, gde ćemo daljinski moći da očitavamo potrošnju kod 3,8 miliona potrošača. Svaki potrošač je za Elektrodistribuciju jako važan, bez obzira da li se nalazi u gradskom jezgru ili ruralnoj sredini. Na taj način možemo da kontrolišemo potrošnju, mrežu... a sami potrošači mogu da naprave računicu za efikasnije korišćenje električne energije i naprave uštede“, rekla je Biljana Komnenić, v. d. direktora EDS.
Pojašnjavajući da EDS velikim koracima napreduje u zameni brojila navela je i da je prošle godine zamenjeno 527.000 brojila - ukupno 600.000. Još oko 600.000 brojila bi trebalo da bude zamenjeno do kraja 2026. godine. Tada će se svako treće brojilo očitavati daljinski, što će omogućiti lakše očitavanje potrošnje električne energije, a ljudski resursi će biti oslobođeni da mogu da rade na održavanju, emontu i reviziji mreže.
Komnenić je dodala da onima koji nemaju pametna brojila, mobilna aplikacija omogućava da sami očitaju stanje na brojilu i da ga prijave od 1. do 6. u mesecu.
"To je za nas važno, jer je to naš projekat, naši inženjeri su ga radili. U poslednja tri meseca, 220.000 potrošača je koristilo tu aplikaciju. A naš cilj je mnogo veći. Potrošnja se može prijaviti i na druge načine, lako i jednostavno. To je za nas velika pomoć“, navela je prva dama EDS-a.
Nema energetske tranzicije bez bez ozbiljne modernizacije mreže
Treći značajan projekat za Elektrodistribuciju, koji se realizuje u saradnji sa Vladom Srbije i Vladom Francuske, jeste automatizacija srednjenaponske mreže, vredan 250 miliona evra. To je veliki i obiman projekat, koji zahteva ozbiljne pripreme. Ugrađeno je 400 srednjenaponskih blokova, a projekat će smanjiti vreme trajanja i broj kvarova.
"Naša država je ozbiljno zašla u energetsku tranziciju, a ozbiljne tranzicije nema bez ozbiljne modernizacije mreža", rekao je Dejan Popović, predsednik Saveta AERS.
Prema njegovim rečima, blackout koji se dogodio u Španiji pokazao je da bez modernizacije, mreža ne može da prihvati tolike količine obnovljive energije.
"Digitalnih brojila danas ima 30 puta više nego pre godinu dana. Našu distribuciju je opteretilo to što je tokom prethodnih godinu dana preuzeto 1 TWh električne energije, dok je ranije preuzimano 100 MWh. Pri tom, sada je to ,najvećim delom, iz neupravljivih izvora. To može da izazove poremećaje u mreži i potrebna je rekonstrukcija. Srbija je sada broj drvenih stubova spustila na ispod milion. Srbija je uvela u pravni poredak agregatore, aktivne kupce... Distributivna mreža se mora modernizovati, kako bi održala korak sa obavezama koje je Srbija prihvatila“, rekao je Popović.
Počeci automatizacije 80-ih godina prošlog veka
Distribucija je imala više aktivnosti na području automatizacije. Ova tema za nas nije nova. Prvi počeci automatizacije bili su 80-ih godina prošlog veka, kada su u primarnim trafo-stanicama uvedeni sistemi daljinskog upravljanja, rekao je Dušan Vukotić, član radnog tima za automatizaciju u EDS-u.
"Početkom veka započeta je intenzivna automatizacija. Postojalo je pet distributivnih preduzeća, koja su imala svoje koncepte razvoja i automatizacije. Bilo je teško primeniti nove tehnologije, uvedene su studije koncepata. Inteligentna mreža se pojavila 2005. godine i to je podrazumevalo sinergiju elektroenergetskih i telekomunikacionih resursa. Poslednje dve godine postoje dve nove paradigme – digitalizacija i elektrifikacija. Mora da se pojača distributivna mreža, da bi se dobila integracija sa obnovljivim izvorima, a mreža mora da se proširi do krajeva gde nismo imali potrošnju“, rekao je Vukotić.
Šnajder Elektrik obezbeđuje platformu za automatizaciju
Mark Sage, direktor projekta za automatizaciju mreže EDS u Šnajder Elektriku navodi da je impresioniran planom. Reč je o projektu vrednom 250 miliona evra. Vrednost ugovora Šnajder Elektrika je 140 milona evra, a kompanija će doneti najsavremenija rešenja.
"Elektrodistribucija ima slične izazove koji postoje svuda u svetu. Potrebno je da se unapredi operativnost, obezbedi pad indikatora učinka i obezbedi integracija OIE. Šnajder Elektrik obezbeđuje platformu, eko strukturu koja se koristi u sistemu, obezbeđuje opremu koja daje određene podatke. Podaci se skupljaju kroz telekomunikacionu mrežu EDS-a. Tu ćemo pomoći sa dodatnom opremom, IP ruterima, optikom... Mozak ovog rešenja je softver koji se razvija i koji će klijentu pomoći da bolje planira svoje aktivnosti i integriše OIE. Ovaj ugovor je bio moguć zato što imamo odlične bilateralne odnose Srbije i Francuske i sporazum o međuvladinoj saradnji“, rekao je Sage.
Kako je naveo, ugovor je potpisan 2023. godine i od tada je postignuto mnogo. Prvi rezultati su vidljivi. Za 18 meseci, dizajnirana je oprema u skladu sa potrebama EDS-a, deo opreme je već isporučen i ugrađen. Počela je proizvodnja opreme koja je potrebna za srednjenaponsku mrežu, a potrebno je da prođe kroz test prihvaćenosti.
"Naš tim radi na unapređenju mreže i softvera i nadam se da ćemo do kraja 2025. moći da testiramo proizvod u našim uslovima. U periodu od 2026. do 2028. isporučićemo 1.850 uređaja. Do tada će biti vidljivi rezultati projekta. A počećemo u Novom Sadu. Tokom ovog perioda nastaviće se dugoročna saradnja EDS-a i Šnajder Elektrika ka boljoj iskorišćenosti resursa“, zaključio je Sage.