Trgovina koja stalno diže BDP: UN upozorava na kokainski biznis

BizSrbija
26. jun. 2025. 08:12
News
Trgovina koja stalno diže BDP: UN upozorava na kokainski biznis
Wikipedia

„Privredna grana“ koja je od 2014. godine uključena u proračun BDP-a članica EU, ne prestaje da obara rekorde

Globalna trgovina kokainom nastavila je da obara rekorde tokom 2023. godine, navedeno je u najnovijem izveštaju Kancelarije UN za droge i kriminal (UNODC), uz upozorenje da je kokain trenutno najbrže rastuća ilegalna droga na svetu.

Procene pokazuju da je globalna ilegalna proizvodnja kokaina porasla za oko trećinu, dostigavši rekordnih 3.708 tona. Neslavni rekord pripisuje se proširenju zasada koke u Kolumbiji ali i „rodnoj godini“ jer novi podaci pokazuju da je prinos po hektaru bio oko 50% veći nego 2022. godine, preneo je Rojters.

I na strani potražnje zabeležen je porast. Broj korisnika kokaina je u 2023. procenjen na 25 miliona ljudi širom sveta, u poređenju sa 17 miliona pre deset godina.

Najveća tržišta i dalje su Severna Amerika, Zapadna i Centralna Evropa, kao i Južna Amerika.

I u ovom binzisu ima „inovacija“ i „promena potrošačkih navika“, pa Izveštaj ukazuje na širenje tržišta sintetičkih droga, poput amfetamina i metamfetamina, zahvaljujući niskim troškovima proizvodnje i manjoj mogućnosti detekcije.

Zaplene stimulansa amfetaminskog tipa dostigle su rekordne nivoe i činile su skoro polovinu svih globalnih zaplena sintetičkih droga, dok su sintetički opioidi, uključujući fentanil, nastavili da predstavljaju ozbiljnu pretnju.

UNODC upozorava da rast ovih tržišta nosi ozbiljne posledice po javno zdravlje, bezbednost i razvoj i poziva na jaču međunarodnu saradnju u borbi protiv trgovine narkoticima.

Privredna grana od 2014.

Trgovina narkoticima privrdna je grana, odnosno službeno se vodi u BDP-u zemalja Evropske unije od 2014. godine. Tada su prema novim statističkim standardima Evrostata (ESA 2010) sve države članice dobile smernice da u procenu bruto domaćeg proizvoda uključe i procenjene vrednosti ilegalnih aktivnosti, uključujući trgovinu drogom i prostituciju.

Procene vrednosti ilegalne trgovine drogom temelje se na policijskim zaplenama, kriminalističkim procenama, anketama o potrošnji i drugim dostupnim podacima.

Za 2023. godinu, EU je prijavila rekordne zaplene kokaina od 323 tone, pri čemu su Belgija (111 tona), Španjolska (58,3 tone) i Holandija (51,5 tona) činile 68% ukupno zaplijenjene količine. U 2024. godini, za koju nema kompletnig godišnjih podataka, sam u jednoj zapleni je oduzeto 73 tone kokaina iz Ekvadora.

U Srbiji je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, trgovina drogom činila je oko 0,32% BDP-a u trenutku kad su te aktivnosti prvi put službeno uključene u nacionalni računovodstveni sistem

U Francuskoj je procenjeno da ilegalna trgovina drogom čini oko 0,1% BDP—a. Italija je očekivala da će ovo povećati BDP za oko 2%, dok je Velika Britanija procenila da ilegalna trgovina drogom za korištenje „kod kuće“ iznosi oko 7 milijardi funti godišnje.

Zemlja koja u svetu ima najveći udeo ove „grane“ u BDP-u je svakako Avganistan. Tamo je od proizvodnje i trgovine opijumom zarađeno između 1,8 i 2,7 milijardi dolara u 2021., što je ekvivalentno čak 12% BDP-a te zemlje.


Izvori:

Teme

Pratite nas na društvenim mrežama: