Minimalna zarada vanredno ide na 500 evra a onda i na 550

BizSrbija
15. jul. 2025. 10:58
News
Minimalna zarada vanredno ide na 500 evra a onda i na 550
SES, Foto: Tanjug/ Vladimir Šporčić

Na 124. Redovnoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta doneta je jednoglasna odluka o vanrednom povećanju cene rada.

Minimalna cena rada u Srbiji od oktobra će biti veća za 9,4% i iznosiće više od 500 evra dogovoreno je danas na sednici Socijalno-ekoniomskoig saveta (SES).

Predsedavajuća SES-a i ministarka rada Milica Đurđević je rekla da je odluka o vanrednom povećanju doneta jednoglasno i da je rezultat socijalnog dijaloga u Srbiji.

Ministar finansija Siniša Mali rekao je da se vanrednim povećanjem minimalna cena rada od oktobra povećava sa 53.592 dinara na 58.630 dinara, odnosno sa 450 evra na 500 evra.

"Ovo povećanje je bilo inicijativa Vlade Srbije. Njime smo ispunili i obećanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ćemo ovu godinu završiti sa povećanjem minimalca", rekao je Mali.

Naveo je da će cena radnog sata biti povećana sa 308 na 337 dinara.

Prema njegovim rečima otvorena je i tema povećanja minimalne cene rada u Srbiji od 1. januara a predlog Vlade Srbije je da povećanje bude 10,1%.

"Sa tim povećanjem bi minimalac od 1. janaura 2026. godine iznosio 550 evra. Pregovore o tome ćemo početi krajem avgusta, početkom septembra", istakao je on.

Vanredno povećanje, a biće i redovno

Ovo će biti vanredno povećanje mininmalne zarade, što su sindikati tražili prošle godine ali je odbijeno, a ono redovno će biti od 1. januara 2026. godine.

Poznato je i šta su poslodavci dobili da bi pristali na ovakvu odluku. Ministar Mali je rekao da se povećava neopreozivi deo dohotka. čime će pasti i ukupno opterećenje zarada za poslodavce.

"Povećaćemo neoporezivi deo dohotka sa 28.423 dinara na 34.322 dinara, kako bi olakšali poslodavcima isplatu zarada. Smanjićemo i ukupno opterećenje zarada na 59,7% a kod minimalnih ono ostaje na 55,6%", najavio je ministar finansija.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Nenezić i generalni direktor Trajala, Miloš Nenezić, upozorio je da se sa rastom plata neki stani invetitori odlučuju da sele biznis na dsruge lokacije gde će imati manje troškove a veće zarade. Takođe, i pojedini veliki domaći poslodavci razmišljaju da kapital presele na povoljnije lokacije.

S druge strane, novi predsednik Saveta samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović je istakao da su sindikati saglasni sa vanrednim povećanjem minimalca ali da će se o onom redovnom januarskom, u avgsutu lomiti koplja.

"Ako će prosečna plata da 2028. godine bude 1400 evra, onda minimalna plata mora više i brže da raste već od sledeće godine, kako bi se održao standard i onih koji su u usrbiji najmanje plaćeni", istakao je Mihajlović.

Ovu odluku SES treba da potvdi Vlada Srbije i donese posebnu odluku o povećanju minimalca.

Povezane vesti

Teme

Pratite nas na društvenim mrežama: