
Evropska unija je dobila zakonski dokument za koji industriau EU kaže da je “dovodi u ravnopravan položaj sa globalnom konkurencijom"
Evropska komisija je usvojila novi okvir državne pomoći koji prati “Čisti industrijski sporazum - Clean Industrial Deal State Aid Framework (CISAF)”. Ovo će pomoći državama članicama da lako podrže razvoj čiste energije, industrijsku dekarbonizaciju i čiste tehnologije. Ne treba ni govoriti da će ova odluka imati ogroman uticaj i na automobilsku industriju, saopšteno je iz Srpske asocijacje uvoznika vozila i delova.
CISAF se nadovezuje na iskustvo sa prelaznim odredbama Privremenog okvira za krizu i tranziciju („TCTF“) koje zamenjuje. CISAF se primenjuje od 25. juna 2025. godine i ostaje na snazi do 31. decembra 2030. godine.
CISAF sadrži odredbe za sledeće vrste mera pomoći:
Mere koje ubrzavaju uvođenje čiste energije
Mere koje pružaju podršku za troškove električne energije za energetski intenzivne korisnike
Mere koje olakšavaju industrijsku dekarbonizaciju
Mere koje obezbeđuju dovoljan proizvodni kapacitet u čistim tehnologijama
Mere za smanjenje rizika privatnih investicija
Šta to u praksi znači?
Evropska komisija je usvojila novi okvir za državnu pomoć kako bi omogućila državama članicama da podstaknu razvoj čiste energije, industrijske dekarbonizacije i čiste tehnologija. Komisija će odobriti šeme pomoći koje su uvele države članice radi podsticanja čiste industrije, omogućavajući brzo uvođenje individualne pomoć
Okvir pojednostavljuje pravila državne pomoći u pet glavnih oblasti:
Uvođenje obnovljivih izvora energije i goriva sa niskim sadržajem ugljenika;
Privremeno smanjenje cena električne energije za energetski intenzivne korisnike kako bi se osigurao prelazak na jeftinu čistu električnu energiju;
Dekarbonizacija postojećih proizvodnih pogona;
Razvoj proizvodnih kapaciteta čistih tehnologija u EU;
Smanjenje rizika investicija u čistu energiju, dekarbonizaciju, čiste tehnologije, projekte energetske infrastrukture i projekte koji podržavaju cirkularnu ekonomiju.