Hoće li cena struje uništiti kompanije ili EPS?

BizSrbija
15. jul. 2025. 14:31
News
Hoće li cena struje uništiti kompanije ili EPS?
Image by Tom from Pixabay

Da li dobar deo tržišno orijentisane srpske privrede može da izdrži i tržišnu cenu struje, velika je polemika o čemu će narednih nedelja biti još dosta reči

Nove, tržišne, cene struje su znatno više nego što su bile prethodnih godina kada su bile ograničene, što ugrožava konkurentnost pojedinih sektora, posebno metalne i hemijske industrije, rekao je danas zamenik predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Mihailo Vesović.

Vesović je rekao za Tanjug da su najpogođeniji proizvođači u industriji metala, plastike i gume, jer cena struje značajno učestvuje u konačnoj ceni proizvoda.

On je naglasio da je važno pronaći balans između interesa privrede i EPS-a, kako ne bi bila ugrožena ni makroekonomska stabilnost zemlje, ni konkurentnost domaćih kompanija.

''EPS je tema razgovora u okviru sporazuma sa MMF-om i mora da posluje tržišno i sprovede restrukturiranje, ali istovremeno ne sme doći do udara na inflaciju i poziciju privrede. Očekujemo razumevanje i fleksibilnost svih strana'', poručio je Vesović.

Na pitanje šta bi bilo najbolje održivo rešenje, Vesović je odgovorio da ne postoji idealno rešenje, ali da je najbezbolnije da se nađe balans između dva interesa.

''Važno je da ta cena ne bude u potpunosti odraz onog što je tržišna cena u tom trenutku, ali da ni na koji način ne ugrozi tržišno poslovanje EPS-a kao važnog privrednog subjekta koji nije samo deo budžeta kompanija i privrede, nego i budžeta celokupnog stanovništva'', rekao je Vesović.

On je napomenuo da se Srbija nalazi u gornjem delu liste zemalja regiona po visini cene električne energije, što ranije nije bio slučaj.

Konkurentske prednosti, kako je rekao, sada imaju Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora i Turska, koje imaju niske cene struje i manje regulatornih opterećenja kada je u pitanju zaštita životne sredine.


"Veći profit na račun propasti EPS!?"

Da kompanija koja svoj proizvod prodaje po tržišnoj ceni mora da "podnese" i trošak koji joj donosi takođe tržišna cena struje tržišta, smatra tehnički direktor SEEPEX-a Dejan Stojčevski.

" Regulisana cena električne energije za privredu, koja bi bila ispod tržišne cene, vodila bi do direktnog uništavanja Elektroprivrede Srbije (EPS). EPS i sada prodaje struju privredi malo jeftinije od tržišne cene, da bi bio konkurentniji u odnosu na trgovce“, rekao je on Stojčevski za specijalizovani energetski portal Energija Balkana u komentaru na sastanak u PKS.

Na primedbe iz priverde da su svako povećanje cene električne energije značajno opterećuje poslovanje firmi, utičući na rast cene krajnjeg proizvoda i smanjenje konkurentnosti na domaćem i stranom tržištu, Stojčevski dodaje:

"Kao građanin ja sam protiv da mi privrednik traži da zaradi, uništavajući EPS da bi on imao veći profit.. Privreda mora da se prilagodi tržištu, nekada je prozvodnja bila organizovana noću, jer je tada jeftinija struja“, podsetio je Stojčevski i poručio privrednicima da na tržištu nađu cenu koja će im odgovarati (više od EPS-ove).

Povezane vesti

Teme

Pratite nas na društvenim mrežama: