
Pismo slične sadržine koje je povodom povećana carinskih tarifa dobila i Srbija, upućen je i Bosni i Hercegovini, razlika je samo u brojci
Predsednik SAD Donald Tramp uputio je pismo predsedavajućoj Predsedništva BiH, Željki Cvijanović u vezi uvođenja novih carinskih stopa, što je učinio i za još petnaestak zemalja u ovom talasu „opomena“ da e sa SAD potpišu novi trgovinski ugovori.
Poruka iz Vašingtona, koju je Tramp objavio na svooj društvenoj mreži Truth Social glasi ovako:
"Velika mi je čast što vam šaljem ovo pismo jer ono pokazuje snagu i posvećenost naših trgovinskih odnosa, te činjenicu da su Sjedinjene Američke Države pristale da nastave saradnju s Bosnom i Hercegovinom, uprkos značajnom trgovinskom deficitu s vašom velikom zemljom. Ipak, odlučili smo da krenemo naprijed, ali uz pravedniju i uravnoteženiju trgovinu.
Stoga vas pozivamo da učestvujete u izuzetnoj ekonomiji Sjedinjenih Država – tržištu broj jedan u svetu, daleko ispred svih. Imali smo četiri godine da razgovaramo o našim trgovinskim odnosima s Bosnom i Hercegovinom i zaključili smo da se moramo odmaknuti od ovih dugoročnih i vrlo upornih trgovinskih deficita koje uzrokuju bosanskohercegovačke tarife i necarinske politike i trgovinske barijere.
Naši odnosi, nažalost, nisu bili recipročni. Počevši od 1. avgusta 2025. godine, Sjedinjene Države će uvesti carinu od samo 30% na sve proizvode iz Bosne i Hercegovine koji se uvoze u SAD, pored svih postojećih sektorskih carina. Roba koja se prevozi preko drugih zemalja kako bi izbjegla ovu carinu biće podložna još višoj carini.
Imajte na umu da je brojka od 30 % znatno niža od onoga što je potrebno za uklanjanje trgovinskog deficita koji imamo s vašom zemljom. Kao što znate, neće biti carina ako Bosna i Hercegovina, ili kompanije unutar vaše zemlje, odluče graditi ili proizvoditi unutar SAD-a. U tom slučaju, mi ćemo učiniti sve da se odobrenja dobiju brzo, profesionalno i rutinski – drugim riječima, u roku od nekoliko sedmica.
Ako iz bilo kojeg razloga odlučite da podignete svoje carine, tada će sve što odlučite da povećate dodatno biti uračunato u ovih 30% koje mi naplaćujemo. Molimo vas da razumijete da su ove carine nužne kako bi se ispravile godine tarifa, necarinskih mjera i trgovinskih barijera koje uzrokuju neodržive trgovinske deficite protiv SAD-a. aj deficit predstavlja ozbiljnu prijetnju našoj ekonomiji, a uistinu i našoj nacionalnoj sigurnosti".
Sličnu poruku dobili su i u Srrbiji, jedina razlika je što je predsedniku Aleksandru Vučiću poručeno da je carinska stopa 35%.
Carinska stopa od 25% određena je za Japan, Južnu Koreju, Maleziju, Kazahstan i Tunis. Južnoj Africi je carina kao i BiH 30%, Indoneziji 32%, Bangladešu 35%, a Kambodži i Tajlandu 36%, dok je najviša (uz ovoj turi) Laosu i Mjanmaru – 40%.