CISCE u Pekingu otvorio Jensen Huang - i to na kineskom

BizSrbija
16. jul. 2025. 17:42
Događaji
CISCE u Pekingu otvorio Jensen Huang - i to na kineskom
AP Photo/Andy Wong

Prvi čovek najvrednije svetske kompanije, četiri biliona dolara "teške" Nvidie, svečano otvorio otvaranja trećeg Kineskog međunarodnog sajma lanaca snabdevanja

Generalni direktor Nvidije, Jensen Huang, održao je danas govor na ceremoniji otvaranja trećeg Kineskog međunarodnog sajma lanaca snabdevanja (CISCE) u Pekingu, glavnom gradu Kine.

Huang je, kako se vidi i na snimku koji je na Tiktoku objavio predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež koji predvodi brojnu srpsku privrednu delegaciju, bio uzbuđen jer je prvi put na javnom skupu govorio na kineskom jeziku, koji je kao rođeni Amerikanac, učio kasnije.

CISCE je okupio multinacionalne gigante poput Nvidie, Epla i Erbasa, uz najveće kineske kompanije, kako bi se prikazala otpornost industrije i prekogranična, prenosi agencija Sinhua.

Pohvale za kineski AI

Direktor kompanije Nvidia, Jensen Huang, nazvao je otvoreni kod kineske veštačke inteligencije „katalizatorom globalnog napretka“ i izjavio da ona „revolucioniše lance snabdevanja“.

Pohvalio je kinesku ulogu u razvoju veštačke inteligencije i za primer uzeo AI startap DeepSeek, za koji je rekao da „svakoj zemlji i svakoj industriji daje priliku da se pridruži AI revoluciji“.

Njegove izjave usledile su dan nakon što je Nvidia saopštila da će ponovo započeti prodaju svojih H20 AI čipova Kini, pošto je američka vlada najavila ukidanje restrikcija u vezi sa izvozom.

„Veštačka inteligencija transformiše svaku industriju – od naučnih istraživanja i zdravstva do energetike, transporta i logistike“, rekao je Huang, dodajući da je kineska inovacija „izuzetno brza“ zahvaljujući njenim „istraživačima, programerima i preduzetnicima“.

Kompanija Nvidia sa sedištem u Kaliforniji proizvodi neke od najnaprednijih čipova na svetu, ali ne može da izvozi svoje najmodernije modele u Kinu zbog zabrinutosti Vašingtona da bi Peking mogao da ih iskoristi za unapređenje vojnih kapaciteta, podseća Al Džazira.

Nvidia je posebno za kinesko tržište razvila H20 – slabiju verziju svojih naprednih AI procesora. Međutim, taj plan je zaustavljen kada je administracija bivšeg predsednika Donalda Trampa u aprilu pooštrila uslove za izdavanje izvoznih dozvola.

„Huang sada kaže da je slobodan da prodaje na kineskom tržištu zahvaljujući trgovinskim pregovorima sa Pekingom“, izvestila je Katrina Yu iz Al Džazire iz Pekinga. „Trampova administracija je potvrdila da će, u zamenu za retke zemlje, dozvoliti da se čip prodaje u Kini.“

Kompanija je u utorak saopštila da joj je američka vlada „uverila da će dozvole biti izdate“ i da Nvidia planira da uskoro otpočne isporuke, dodajući da je „ponovo podnela zahteve za izvoz H20 GPU čipova“.

Pored toga, Nvidia je objavila da razvija novi čip za kineske klijente, pod nazivom RTX Pro GPU, koji će takođe biti u skladu sa američkim izvozno-trgovinskim pravilima.

Do ovih događaja dolazi u trenutku kada kineska ekonomija pokazuje znake slabosti: domaća potrošnja je niska, a kriza u sektoru nekretnina negativno utiče na ukupni rast.

Predsednik Si Đinping je zbog toga pozvao na veću samodovoljnost zemlje u uslovima sve veće spoljne neizvesnosti.

Kina sebe sve više pozicionira kao lidera slobodne trgovine, a ovaj sajam lanaca snabdevanja ima za cilj da predstavi Kinu kao ključni deo globalne logističke infrastrukture. Peking ovim šalje jasnu poruku: uprkos tvrdnjama administracije Donalda Trampa, Kina nije zamenjiva, što ilustruje i prisustvo oko 650 kompanija iz 60 zemalja na sajmu.

Izvori:

Teme

Pratite nas na društvenim mrežama: