
Akcije svemirske kompanije Spejseks (Spacex) našle su se među najvećim gubitnicima na berzama usled pada vrednosti tehnoloških giganata širom sveta.
Na taj način berze su reagovale na sve veće strahove zbog visokih ulaganja u veštačku inteligenciju (AI) i mogućeg daljeg zaoštravanja monetarne politike, preneo je CNBC.
Spejseks je bio na putu da zabeleži četvrtu uzastopnu trgovinsku sesiju sa gubitkom, nakon što su akcije kompanije prethodnog dana pretrpele jedan od najvećih dnevnih padova od izlaska na berzu.
Prema berzanskim podacima, vrednost kompanije je tokom trgovanja nakratko pala ispod granice od dva biliona dolara.
Rasprodaja je zahvatila čitav tehnološki sektor, a posebno proizvođače čipova i kompanije u vezi sa infrastrukturom za veštačku inteligenciju.
Indeks tehnoloških akcija Nasdaq bio je takođe u velikom padu nakon ozbiljnih gubitaka kompanija iz sektora poluprovodnika, uključujući Majkron, Sandisk i druge proizvođače memorijskih čipova.
Dodatnu zabrinutost investitora izazvali su planovi Spejseksa da izda nove obveznice radi refinansiranja postojećeg duga, kao i pitanja o isplativosti ogromnih ulaganja u AI infrastrukturu u celom tehnološkom sektoru.
Analitičari ocenjuju da je aktuelni pad pre svega posledica korekcije nakon višemesečnog snažnog rasta akcija tehnoloških kompanija, koje su bile među najvećim dobitnicima zahvaljujući investicionoj euforiji povezanoj sa razvojem veštačke inteligencije, navodi CNBC.
Uprkos najnovijim gubicima, akcije Spejseksa i dalje se nalaze iznad cene iz inicijalne javne ponude, mada je volatilnost ostala izrazito visoka od prvog nastupa kompanije na berzi sredinom juna.






















