
Vlada Srbije donela je novu Uredbu kojom se nastavlja državno administriranje na tržištu naftnih derivata
Vlada Srbije će kontrolisati koliko može da bude najviša cena osnovnih naftnih derivata još šest meseci. Doneta je nova Uredba kojom se nastavlja državno administriranje na tržištu naftnih derivata s ciljem da se nastavi „stabilizacija tržišta i da podršku poljoprivrednicima“, za koje je cena evro dizela fiksirana na 179 dinara po litru.
Prema novoj Uredbi, maksimalne maloprodajne cene za evro dizel („običnog“) i benzin BMB 95 formiraće se na osnovu prosečnih veleprodajnih cena u Srbiji, uvećanih za 17 dinara po litru (maloprodajna marža).
Cene će se, kao i dosad, utvrđivati svakog petka od strane Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, na osnovu podataka dobijenih od Ministarstva rudarstva i energetike. U slučaju praznika, cene će biti objavljene poslednjeg radnog dana u nedelji.
Nastavlaj sed posebna pogodnost za registrovana poljoprivredna gazdinstva, kojima je cena evro dizela fiksirana na 179 dinara po litru.
Ovo pravo mogu ostvariti za količinu do 100 litara po hektaru obradivog zemljišta, sa maksimalnim limitom do 100 hektara, godišnje.
Važno je napomenuti da pravo na subvencionisani dizel imaju samo ona poljoprivredna gazdinstva koja to pravo nisu u 2025. godini potpunosti iskoristila po prethodnoj uredbi.
Uredba se ne odnosi na aditivirane derivate (BMB 98, 100, dizeli sa aditivom...), za koje je neophodna izjava o dodatim aditivima prilikom stavljanja u promet.
Za sve koji prekrše odredbe Uredbe, predviđene su novčane kazne, a moguća je i zabrana obavljanja delatnosti do godinu dana
Ova mera Vlade Srbije biće na snazi narednih šest meseci od dana stupanja uredbe na snagu (po objavi u Službenom glasniku).
Za razliku od srpske vlade, u regionu je Vlada Hrvatske ove nedelje ukinula sličnu uredbu (s presekom cene na dve nedelje), dok je mađarska vlada administriranje goriva ukinula krajem 2022. godine (nakon godinu dana primene).
U Evropi, pored Srbije, država kontroliše cenu goriva u Crnoj Gori, Severnoj Makedonija, Malta i delimično Sloveniji (mimo autoputeva) i Boisan i Hercegovina (ograničenje marži).